Stare czy nowe obyczaje?- andrzejkowe tradycje
Dodane przez rafal_plewa dnia 04.12.2018 11:39:38
     W dniu 29 listopada 2018r. Samorząd Uczniowski III klasy gimnazjalnej w SP nr 9 - L zorganizował wróżby andrzejkowe...
Rozszerzona zawartość newsa
     W dniu 29 listopada 2018r. Samorząd Uczniowski III klasy gimnazjalnej w SP nr 9 - L zorganizował wróżby andrzejkowe.

Trochę historii


     Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Dawniej chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w przeddzień imienin Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Dni te miały za patronów świętych męczenników kościoła Św. Katarzyna z Aleksandrii uważana była za opiekunkę kawalerów szukających żon.
Święty Andrzej Apostoł, rybak i towarzysz Chrystusa patronuje dniom jesiennych wróżb, przypisano mu opiekę nad cnotliwymi i pobożnymi pannami na wydaniu.
     Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by wspólnie poznać andrzejkowe wróżby.
     Wiara we wróżby i przesądy jest stara jak świat. Przy pomocy magicznych przedmiotów ludzie pragnęli poznać swoją przyszłość. Dzisiaj również wróżą sobie. Dobrze byłoby czasem wiedzieć, co zdarzy się w przyszłości-jutro, za tydzień, za rok. Czy odwiedzi mnie kolega, czy chłopak lub dziewczyna nie zapomni o mnie, dokąd pojadę na ferie lub wakacje, kim będę w przyszłości.
     Dlatego właśnie Samorząd Uczniowski pod opieką pań przygotował wróżby i przepowiednie dla ciekawych swojej przyszłości.