Z kroniki harcerskiej - ,,Rytm życia’’
Dodane przez marta_malec dnia 08.01.2020 20:44:32
     W trzecim tygodniu listopada (18-22.11.’19r.) harcerze z 27 PDH NS ,,Śtuderoki’’ uczestniczyli w niecodziennych i wyjątkowych warsztatach w ramach projektu ,,Rytm życia’’ organizowanych przez Wydział Nieprzetartego Szlaku Głównej Kwatery ZHP a współfinansowanych przez PFRON, w ośrodku harcerskim ,,Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim.
Rozszerzona zawartość newsa
      W trzecim tygodniu listopada (18-22.11.’19r.) harcerze z 27 PDH NS ,,Śtuderoki’’ uczestniczyli w niecodziennych i wyjątkowych warsztatach w ramach projektu ,,Rytm życia’’ organizowanych przez Wydział Nieprzetartego Szlaku Głównej Kwatery ZHP a współfinansowanych przez PFRON, w ośrodku harcerskim ,,Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim.
W ciągu tych pięciu, niezwykłych dni Kinga, Natalka, Ela, Joasia, Jarek SZ., Jarek P., Bartek, Dawid, Piotrek i Jacek obcowali z muzyką i słowem dla koneserów. Ich celem było przygotowanie i wystawienie muzycznego dzieła scenicznego, wokalno-instrumentalnego, jakim jest opera. Zadanie, postawione przed młodzieżą, wydawało się trudne do wykonania, bo przecież ten rodzaj muzyki nie cieszy się wśród młodych dużym zainteresowaniem. Nie mniej jednak wyzwania są po to, aby się móc sprawdzić...
Na pierwszym spotkaniu osób prowadzących z uczestnikami wybrzmiały dwa, obcobrzmiące słowa - Verbum Nobile. Nie trudno się domyśleć, że ich znaczenia nikt nie odgadł. Z pomocą oczywiście przyszli instruktorzy. I od tamtego momentu ,,verbum nobile’’ wypowiadane było świadomie przez każdego harcerza kilka razy dziennie.
Okazało się, że ,,Verbum Nobile” to tytuł opery Stanisława Moniuszki, którą podczas pobytu w Załęczu miała przygotować młodzież, a po przetłumaczeniu go z języka łacińskiego na język polski znaczy ,,słowo szlachcica” ( co można porównać do jednego z harcerskich praw ,, na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy”). Kiedy wszystko zostało wyjaśnione i omówione, dziewczynki i chłopcy, przystąpili do nauki tekstów pieśni i przydzielonych im postaci. Uczyli się choreografii do mazurka, poloneza i prząśniczek oraz odgrywania swoich ról. Zapoznali się z linią melodyczną śpiewanych arii i techniką gry na bębnach. Własnoręcznie przygotowywali inscenizację pod czujnym okiem prowadzących.
Aby jeszcze bardziej wdrożyć się w świat muzyki i w pełni oddać piękno opery podczas finału warsztatów, beneficjenci udali się do Częstochowy na wizytę studyjną do Filharmonii Częstochowskiej, gdzie wysłuchali koncertu na instrumentach strunowych oraz koncertu organowego na Jasnej Górze. W ramach tej wycieczki, jako uatrakcyjnienie wyjazdu i poszerzenie wiedzy ogólnej, odwiedzili oni także Muzeum Zapałek, mieszczące się w nieczynnym już zakładzie zapałkarskim.
Zwieńczeniem pracy beneficjentów projektu było wystawienie opery ,,Verbum Nobile” na deskach ,,Nadwarciańskiego Grodu”. Arie przeplatały się ze słowem mówionym. Tańcom towarzyszyły uśmiech na twarzy, radość i satysfakcja z dobrze wykonanego zadania. Na scenie pojawiali się aktorzy, którzy z ogromnym zaangażowanie wcielali się w swoje role. Spektakl przyciągał uwagę widzów swoją płynnością i dynamiką. Z niedowierzeniem patrzono jak w jednej chwili widzowie stają się aktorami, a aktorzy widzami.
Pomimo ogromu zajęć harcerze zawsze potrafili wygospodarować dodatkowy czas na zawieranie nowych znajomości i towarzyskie rozmowy. Integracji młodzieży z różnych stron Polski służyło także harcerskie świeczkowisko. Nic tak nie łączy ludzi jak wspólny śpiew i pląsy. To właśnie podczas takich wyjazdów kształtowane i utrwalane są umiejętności społeczne, które procentują w życiu codziennym. To właśnie tutaj wymieniają się oni swoimi numerami telefonów, zapraszają się do grona facebook’owych znajomych po to, aby po powrocie do swoich domów nadal pozostać w kontakcie.
Harcerze z 27 PDH NS ,,Śtuderoki” pragną z głębi serca podziękować druhnie Dorotce Nowak-Małek, koordynatorce projektu, za możliwość udziału w ,,Rytmie życia”, podczas którego mieli możliwość rozwoju siebie poprzez zdobywanie doświadczeń dnia codziennego. Serdecznie dziękują także wszystkim prowadzącym zajęcia: druhnom Ewce, Marysi, Kasi oraz druhowi Adrianowi.

CZUWAJ!
27 PDH NS ,,Śtuderoki”
#zhp #ns #nieprzetartyszlak