Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1
 

 
Jednostka organizacyjna
Powiatu Nowotarskiego
ZESPÓŁ PLACÓWEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZO OPIEKUŃCZYCH
W NOWYM TARGU

34-400 Nowy Targ, ul. Jana Pawła II 85
kontakt / telefon / e-mail / adres
Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych na Podhalu - 2018

     Powiat Nowotarski realizuje projekt, mający na celu społeczną integrację osób niepełnosprawnych, pod nazwą „Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych na Podhalu”. Inicjatywa realizowana od 5 września do 26 października 2018 r. jest dofinansowana ze środków Województwa Małopolskiego. Realizatorem jest powiatowa placówka oświatowa – Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu.

Partnerami projektu odpowiedzialnymi za prowadzenie kampanii informacyjno-promocyjnej są Powiat Suski, Powiat Tatrzański, Muzeum Tatrzańskie oraz Tatrzański Park Narodowy. Partnerami zaangażowanymi w działania organizacyjno-opiekuńcze są: Fundacja na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu i Stowarzyszenie Dasz Radę – Inicjatywa Społeczno- Edukacyjna.

Organizowane działania przyczynią się do integracji społecznej poprzez stworzenie możliwości wzajemnego poznania się środowisk osób pełno i niepełnosprawnych oraz umożliwią prezentację talentów i możliwości osób o obniżonej sprawności.

W ramach projektu planowane są następujące wydarzenia:
  • Podróże kształcą- podróże łączą.
  • Rzeczpospolita Zakopiańska – śladami Niepodległej Polski.
  • Sport jednoczy Polaków.
     We wrześniu tego roku odbyło się pierwsze wydarzenie pod nazwą: „Podróże kształcą – podróże łączą" oraz w październiku rajd „Rzeczpospolita Zakopiańska – śladami Niepodległej Polski”. Kolejne działanie projektu to „Sport jednoczy Polaków ”, które będzie realizowane od 15 do 26 października 2018r. w Nowym Targu i Szaflarach.

Zajęcia zostaną przeprowadzone na basenach termalnych kompleksu „Termy Szaflary”, oraz w „Centrum Wspinaczkowym TOP” w Nowym Targu . Na ściance wspinaczkowej odbędzie się cykl 2 godzinnych zajęć, zajęcia będą rozłożone na 4 dni, a w każdym z nich będą uczestniczyć 2 grupy. Basen obejmował będzie zajęcia z hydroterapii połączone z nauką pływania, aqua aerobikiem i pierwszą pomocą przez 4 dni po 2 grupy przez 2,5 godziny każda grupa. Zaznaczyć należy, że w liczbę uczestników wliczeni są opiekunowie, ze względu na stopień niepełnosprawności i przepisy o bezpieczeństwie osób biorących udział w zajęciach. Celem głównym działania jest integracja osób niepełnosprawnych intelektualnie z powiatu nowotarskiego ze środowiskiem lokalnym poprzez wspólną aktywność rekreacyjno-sportową. W sumie, w całym przedsięwzięciu będzie uczestniczyć ok. 300 osób niepełnosprawnych, które nie tylko nabędą nowe umiejętności ruchowe, ale przede wszystkim pokażą całemu społeczeństwu, że każdy może czynnie uczestniczyć w rekreacyjnych sportach, których ideą nie jest wynik, ale aktywność. Inicjatywa ta niesie za sobą nieocenione korzyści dla szeroko rozumianego środowiska, które dzięki takim działaniom uczy się empatii, tolerancji i zrozumienia. Impreza ta będzie znakomitą lekcją integracji, biorąc pod uwagę rożnego rodzaju dysfunkcje uczestników wynikające z niepełnosprawności. Duży nacisk położony będzie nie tylko na zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie podejmowanych działań, ale także na wdrożenie do stosowania zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym.

Uczestnicząc w zajęciach sportowo-rekreacyjnych osoby niepełnosprawne będą mogły uświadomić sobie i otoczeniu, że mimo różnego rodzaju dysfunkcjom można czynnie uczestniczyć w życiu społecznym oraz pokazać, że wszystko jest możliwe, ale trzeba o to walczyć z takim zaangażowaniem, z jakim robili to Polacy 100 lat temu odzyskując dla nas niepodległość. Zaprasza się osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami z terenu subregionu podhalańskiego do bezpłatnego udziału w przewidzianych atrakcjach. Aby wziąć udział w wydarzeniach należy przesłać formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc ograniczona.



Do pobrania:

''Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych na Podhalu''
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Zespół Placówek
Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych:


↳ Bursa Młodzieżowa

↳ Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1:
  ▪ Szkoła Podstawowa Nr 9 dla uczniów
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

  ▪ Branżowa Szkoła I stopnia Nr 5
  ▪ Szkoła Przysposabiająca do Pracy
  ▪ Przedszkole i Szkoła Podstawowa Nr 9 dla uczniów
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu
     umiarkowanym i znacznym

  ▪ Oddział Rewalidacyjno-Wychowawczy
  ▪ Ośrodek (internat)
  ▪ Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka
  ▪ Autyzm
Polecamy:

▪ Powiat Nowotarski
▪ BIP - Powiat Nowotarski
▪ Urząd Miasta Nowy Targ

Projekty:

▪ Modernizacja kształcenia zawodowego
▪ Stworzenie nowoczesnej bazy techniczno-dydaktycznej
▪ Poprawa efektywności energetycznej
▪ Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu
▪ Centrum Kompetencji Zawodowych
Adres/Kontakt:

Zespół Placówek
Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych

34-400 Nowy Targ, ul. Jana Pawła II 85

Telefony:
↳ SOSW: 18 266 24 08, 18 266 24 09
↳ BURSA: 18 26 636 00, 512 984 110

e-mail: zpswo@nowotarski.edu.pl
           
           

Treści publikowane na stronie są własnością Placówki. Zabrania się kopiowania tekstów i zdjęć bez pozwolenia.

Copyright © 2006-2020 Kow@L. Powered by PHP-Fusion. Polityka cookies. Klauzula informacyjna RODO.