Branżowa Szkoła I stopnia Nr 5
 

 
Jednostka organizacyjna
Powiatu Nowotarskiego
ZESPÓŁ PLACÓWEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZO OPIEKUŃCZYCH
W NOWYM TARGU

34-400 Nowy Targ, ul. Jana Pawła II 85
kontakt / telefon / e-mail / adres

Było artystów wielu…. – Załęcze Wielkie Galeria zdjęć 
     W dniach 06 – 11 października 2014r. dziesięcioosobowa grupa młodzieży z naszej Placówki uczestniczyła w warsztatach twórczości artystycznej ,,Też potrafię” w ramach projektu realizowanego przez Główną Kwaterę ZHP Wydziału Nieprzetartego Szlaku współfinansowanego ze środków PFRON. Zajęcia odbywały się w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym ZHP ,,Nadwarciański Gród” nad rzeką Wartą w Załęczu Wielkim.
W trakcie tego tygodnia nasi harcerze wspólnie z harcerzami z Pleszewa, Leszna, Bogumiłka, Słupi, Stemplewa i Sandomierza zdobywali i rozwijali swoją wiedzę i umiejętności w różnego typu zajęciach. Już pierwszego dnia beneficjenci oprowadzeni zostali po ścieżce dydaktycznej ,,Ośrodek”. Zapoznali się z usytuowaniem w ośrodku boiska sportowego, placu zabaw, miejsc przeznaczonych na ogniska, namiotu cyrkowego, wypożyczalni rowerów, itp. Dowiedzieli się, że jest on przyjazny środowisku. Ma on bowiem własną studnię głębinową, mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków i ekologiczną kotłownię. Jest on również Terenową Bazą Edukacji Ekologicznej ,,Zielona Szkoła”.
W kolejnych dniach młodzież uczestniczyła w warsztatach artystycznych. Na zajęciach muzycznych miała możliwość wysłuchania na żywo mini koncertu muzyki klasycznej na skrzypcach, altówce i wiolonczeli. Miała też okazję (w większości przypadków po raz pierwszy w życiu) popróbowania gry na tych instrumentach odkrywając jednocześnie, że instrumenty muzyczne mają duszę. Uczniowie zostali wprowadzeni w świat muzyki Vivaldiego i Smetany. Nauczyli się piosenki i pląsu, które to wykonali przy własnym akompaniamencie instrumentów perkusyjnych pod wodzą dyrygenta na wernisażu podsumowującym warsztaty.
Warsztaty plastyczne upłynęły pod hasłem ,,Osikowa Dolina”. Z kolorowych osikowych wiórek i paseczków powstały przepiękne kwiaty i oryginalna biżuteria. Tworząc te małe dzieła sztuki uczestnicy uczyli się nie tylko techniki łączenia ze sobą materiałów, ale także prawidłowego doboru kolorów, precyzji manualnej, cierpliwości i odpowiedzialności za estetykę wykonania pracy. Wykonane prace można było oczywiście podziwiać na wernisażu.
Kolejnym wyzwaniem dla harcerzy były warsztaty teatralne, które sprawiły, że zwykła sala warsztatowa zamieniła się niemal w prawdziwą wytwórnię teatralną. Ich zadaniem było przekształcenie legendy ,,Jak powstał Działoszyn” w dzieło teatralne. Wykonanie tego zadania nie było takie łatwe zważywszy na fakt, iż grupy uczestniczące w zajęciach musiały podzielić się na podgrupy i współpracując ze sobą wykonać scenografię, kukiełki lub pacynki przedstawiające postacie w sztuce oraz przygotować scenariusz. Beneficjenci wcielili się zatem w role scenografów, lalkarzy i scenarzystów po to, aby w końcu stać się aktorami w ich własnej sztuce, pokonując nieśmiałość, stres i tremę.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty ekologiczne. Nauka w działaniu sprawiła, że zadanie polegające na określeniu stopnia czystości wody w sadzawce, na terenie ośrodka, na podstawie żyjących w niej organizmów nie było zbyt trudne. Do jego wykonania uczestnicy otrzymali podbieraki i specjalne pojemniki z wmontowanym szkłem powiększającym przez które mogli dokładnie obejrzeć a następnie nazwać wyłowione zwierzątko. Kolejne zadanie także dostarczyło wiele emocji. Bieganie i łapanie motyli do siatki sprawiło wszystkim ogromną frajdę. Niektórym udało się złapać nawet po 4 sztuki. Każdy z motyli został zidentyfikowany i wypuszczony na wolność.
,,Nadwarciański Gród” umożliwił także beneficjentom poznanie leśnej ścieżki dydaktycznej ,,Źródełko”. Już sam początek tej wyprawy był bardzo zachęcający. Uczestnicy musieli przepłynąć promem przez Wartę. Pokonując kolejne metry drogi, dzieci i młodzież odkrywali tajniki przyrody Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Podziwiali Pomnik Przyrody (dąb szypułkowy), którego trudno było objąć w 8 osób, siedliska widłaków, rozpoznawali gatunki grzybów i uczyli się zasad przebywania w parku krajobrazowym. Po kilku kilometrach dotarli do Źródełka ,,Objawienia”, czyli do miejsca, gdzie przed wielu laty w Dzietrznikach objawiła się Matka Boża i wytrysnęło źródło.
W trakcie pobytu w Załęczu harcerze wzięli udział w całodniowej wycieczce do Częstochowy. Tutaj odwiedzili Jasną Górę, zwiedzili Muzeum Zapałek, Muzeum Historii Kolei i Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Z każdego z tych miejsc wyszli bogatsi o nowe wrażenia i wiedzę, wyposażeni w samodzielnie wykonane zdjęcia , które stanowią doskonały materiał do wspomnień i rozmów rozwijających słownictwo i poprawność wypowiedzi młodzieży. Wycieczka była również okazją do zastosowania w praktyce zasad zachowania się w autokarze, kościołach i muzeach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się również gra terenowa po załęczowiańskim lesie. Harcerze posługując się tylko szkicem mapy musieli dojść do wyznaczonego punktu. Niektórym udało się pokonać trasę w rekordowo szybkim tempie 27min. Nie mniejsze emocje wywołała rowerowa przejażdżka szlakami leśnymi. Jej uczestnicy doskonale poradzili sobie w dosyć trudnym terenie. Była to lekcja odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i współtowarzysza wyprawy, odpowiedzialności za sprzęt rowerowy.
Wyjeżdżając z Załęcza każdy otrzymał prezent w postaci plecaka z przyborami plastycznymi i maskotkę. Każdy zadawał sobie pytanie, kiedy będzie mogł tam ponownie wrócić.
Serdecznie dziękujemy dh. hm. Dorocie Kołakowskiej za możliwość wzięcia udziału w warsztatach.
27 DH NS Śtuderoki

Dodane przez marta_malec dnia 24 October 2014 10:41:13. Czytano: 1324.

ARCHIWUM WIADOMOŚCI

Adres / Kontakt
Branżowa Szkoła I stopnia Nr 5
w
Specjalnym Ośrodku
Szkolno-Wychowawczym Nr 1

Adres: 34-400 Nowy Targ ul. Jana Pawła II 85

Telefon/Fax: 18 266-24-08 lub 18 266-24-09
numer wewnętrzny: 21

e-mail: zpswo@nowotarski.edu.pl


Jak dojechać?
Film promujący Branżową Szkołę
''Projekt z klasą''
Centrum Kompetencji Zawodowych
Ostatnio dodane galerie





Zespół Placówek
Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych:


↳ Bursa Młodzieżowa

↳ Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1:
  ▪ Szkoła Podstawowa Nr 9 dla uczniów
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

  ▪ Branżowa Szkoła I stopnia Nr 5
  ▪ Szkoła Przysposabiająca do Pracy
  ▪ Przedszkole i Szkoła Podstawowa Nr 9 dla uczniów
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu
     umiarkowanym i znacznym

  ▪ Oddział Rewalidacyjno-Wychowawczy
  ▪ Ośrodek (internat)
  ▪ Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka
  ▪ Autyzm
Polecamy:

▪ Powiat Nowotarski
▪ BIP - Powiat Nowotarski
▪ Urząd Miasta Nowy Targ

Projekty:

▪ Modernizacja kształcenia zawodowego
▪ Stworzenie nowoczesnej bazy techniczno-dydaktycznej
▪ Poprawa efektywności energetycznej
▪ Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu
▪ Centrum Kompetencji Zawodowych
Adres/Kontakt:

Zespół Placówek
Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych

34-400 Nowy Targ, ul. Jana Pawła II 85

Telefony:
↳ SOSW: 18 266 24 08, 18 266 24 09
↳ BURSA: 18 26 636 00, 512 984 110

e-mail: zpswo@nowotarski.edu.pl
           
           

Treści publikowane na stronie są własnością Placówki. Zabrania się kopiowania tekstów i zdjęć bez pozwolenia.

Copyright © 2006-2020 Kow@L. Powered by PHP-Fusion. Polityka cookies. Klauzula informacyjna RODO.