1. Netykieta to zasady dobrego wychowania w świecie wirtualnym.
2. E-maile. We współczesnym świecie, coraz bardziej elektronicznym świecie, odchodzimy od tradycyjnych papierowych listów i pism i coraz częściej używamy e-maili.
3. Przy pisaniu oficjalnych e-maili ważne jest przestrzeganie zasad dotyczących odbiorcy, tematu i treści listu elektronicznego. Odbiorcę zapisujemy w książce adresowej z imienia i nazwiska. Opcja ta jest przydatna wtedy gdy wiemy, kto odbierze nasz e-mail wysyłany na adres firmowy (na przykład biuro@firma.pl). Najpierw wpisujemy osobę, potem adres. Temat powinien być krótki, zrozumiały dla odbiorcy, łatwy do skojarzenia z treścią wiadomości. Treść rozpoczynamy powitaniem lub zwrotem grzecznościowym. Pamiętamy o zasadach ortografii i gramatyki, unikamy skrótów (np. THX oznaczającego dziękuję) i emotikonów.. Podpisujemy się pełnym imieniem i nazwiskiem.
4. Naruszenie własności w internecie.
Nie wszystkie pliki w sieci są udostępnione przez autorów do ich pobierania i wykorzystywania. Stanowią ich własność. Nie ściągamy plików bez wyraźnej bezpłatnej licencji. Nie zamieszczamy w internecie plików stworzonych przez innych bez zgody ich autora i właściciela. Naruszanie własności twórców jest prawnie zabroniona.
4. Spam to wiadomości, które otrzymujemy bez naszej zgody. Często niechciane i niezamówione oferty znane są w sieci jako spam. Na podstawie przepisów prawa jest zakazany.
5. Hejtowanie , popularne wśród młodzieży jest objawem braku dobrego wychowania i zachowaniem agresywnym.
Zadania ( oddajemy do 8 kwietnia):
1) Korzystając ze słownika napisz co w j. angielskim oznacza hate.
2) Zastanów się i napisz jak możesz ochronić się przed spamem.
3) Ćw. 8 str. 57 (pisemnie )Wyjaśnij czym są spam i hejtowanie oraz sklasyfikuj te zjawiska jako etyczne i nieetyczne.