Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1
 

 
Jednostka organizacyjna
Powiatu Nowotarskiego
ZESPÓŁ PLACÓWEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZO OPIEKUŃCZYCH
W NOWYM TARGU

34-400 Nowy Targ, ul. Jana Pawła II 85
kontakt / telefon / e-mail / adres
Zobacz Temat
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 | BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA NR 5 | IIIB KLASA
 
Zajęcia rewalidacyjne dla uczniów uczęszczających do p. A. Krauzowicz-7.04(wtorek)
Rozciąganie i wzmacnianie wybranych mm. kręgosłupa
1. Leżymy na plecach, ręce ułożone wzdłuż tułowia, a nogi zgięte w kolanach. Na przemian prostujemy prawą i lewą nogę unosząc je do góry. Stopa powinna być zgięta pod kątem 90 stopni. Wytrzymujemy kilka sekund i to samo robimy z drugą nogą.
2. Leżymy na plecach, ręce splecione pod głową, a nogi zgięte w kolanach. Na przemian podciągamy lewy łokieć do prawego kolana (które również się unosi) oraz prawy łokieć do lewego kolana.
3. Leżymy na plecach, ręce ułożone wzdłuż tułowia, a nogi zgięte w kolanach. Na przemian staramy się wyciągnąć jak najdalej od naszego ciała lewą nogę oraz prawą rękę (ręka powinna być wyciągnięta jak najbardziej za głową). Następnie wyciągamy prawą nogę i lewą rękę. Za każdym razem wytrzymujemy kilka sekund.
4. Leżymy na plecach, ręce ułożone wzdłuż tułowia, a nogi zgięte w kolanach. Unosimy do góry nasze biodra, wytrzymujemy kilka sekund i wracamy do pozycji leżącej.
5. Pozycja klęku podpartego (opieramy się na wyprostowanych rękach oraz na kolanach). Na przemian wyciągamy prawą rękę do przodu i lewą nogę do tyłu oraz lewą rękę i prawą nogę. Za każdym razem powinniśmy wytrzymać kilka sekund.
6. Klęk podparty. Na przemian podciągamy prawe kolano do lewej ręki oraz lewe kolano do prawej ręki.
7. Klęk podparty. Robimy przeciwieństwo kociego grzbiety, czyli staramy się, by jak kręgosłup był jak najbardziej wklęsły. Powinniśmy powtórzyć to ćwiczenie kilka razy, za każdym razem wytrzymując kilka sekund, gdy kręgosłup jest wklęsły.
8. Leżymy na brzuchu, nogi wyprostowane. Układamy dłonie na wysokości barków i prostujemy ręce. Staramy się jak najbardziej unieść tułów nad ziemię, a jednocześnie nie odrywamy nóg i bioder od podłogi.
9. Siadamy na piętach, plecy mamy wyprostowane. Łączymy nasze dłonie za plecami, a następnie prostujemy ręce i próbujemy unieść splecione dłonie jak najwyżej.
10. Stajemy przy ścianie dotykają plecami ściany. Nogi mamy zgięte pod kątem ok. 45 stopni. Ręce są opuszczone wzdłuż tułowia i powoli unosimy je "sunąc" po ścianie do góry.
11. Siadamy na krześle, dbając o to by kręgosłup był wyprostowany. Ręce krzyżujemy na klatce piersiowej dotykając dłońmi naszych barków. Następnie wykonujemy skręty tułowia na przemian w lewo i prawo.
12. Zaczynamy od pozycji klęku podpartego. Jednak kiedy jedna ręka jest wyprostowana i opieramy się na niej, druga jest zgięta i dłonią dotykamy tyłu naszej głowy. Następnie wykonujemy ruch zgiętą ręką w kierunku ręki, na której się podpieramy i z powrotem wracamy do pozycji wyjściowej. Druga wersja tego ćwiczenia zakłada, że ręka ze zgiętym łokciem wędruje nie do wewnątrz, lecz na zewnątrz, tzn. unosimy ją do góry, nadal trzymając się za tył naszej głowy.
13. Leżymy na brzuchu, nogi wyprostowane, ręce wzdłuż tułowia. Następnie unosimy barki i wytrzymujemy w tej pozycji kilka sekund.
14. Stoimy i trzymamy kij obiema rękami, który opiera się o nasz kark. Następnie wykonujemy maksymalne skręty tułowia w obie strony.
15. Klęk podparty, lecz tym razem opieramy się nie na wyprostowanych rękach, lecz na łokciach. Następnie robimy przeciwieństwo kociego grzbiety, czyli staramy się, by jak kręgosłup był jak najbardziej wklęsły. Powinniśmy powtórzyć to ćwiczenie kilka razy, za każdym razem wytrzymując kilka sekund, gdy kręgosłup jest wklęsły. Jeśli chcemy ćwiczyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa, wykonujemy to ćwiczenie opierając się na wyprostowanych dłoniach.
16. Skłon głowy do przodu i do tyłu
17. Skłon głowy do boku (do prawego i do lewego barku)
18. Krążenie głową w prawą i lewą stronę
19. Siedzimy na krześle, przykładamy do czoła naszą dłoń i staramy się dociskać dłonią do czoła. W tej samej chwili stawiamy opór naszą głową. Za każdym razem chwilę wytrzymujemy w takiej pozycji.
20. Siedzimy na krześle, przykładamy do głowy, na wysokości ucha, naszą dłoń i staramy się dociskać dłonią naszą głowę. W tej samej chwili stawiamy opór naszą głową. Za każdym razem chwilę wytrzymujemy w takiej pozycji.
21. Siedzimy na krześle, splatając nasze dłonie za głową. Następnie splecionymi dłońmi staramy się naciskać na głowę i stawiamy opór głową.
22. Połóż się na brzuchu na materacu lub innym miękkim podłożu. Głową dotykamy dociskami w podłoże.
23. Siadamy po turecku z wyprostowanymi plecami. Następnie próbujemy naciskać barkami w dół, a jednocześnie wyciągnąć naszą głowę jak najwyżej.

Pamiętajmy, że każde z ćwiczeń powinniśmy wykonywać powoli i dokładnie. Nie chodzi o to, by jak najszybciej wykonać każde z ćwiczeń. Zdecydowanie lepiej jest wykonać mniej ćwiczeń na kręgosłup, lecz zrobić je dokładniej niż wszystkie, lecz niedokładnie i za szybko.
Dodane dnia 06-04-2020 20:40 przez marta_malec
Skocz do Forum:
Zespół Placówek
Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych:


↳ Bursa Młodzieżowa

↳ Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1:
  ▪ Szkoła Podstawowa Nr 9 dla uczniów
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

  ▪ Branżowa Szkoła I stopnia Nr 5
  ▪ Szkoła Przysposabiająca do Pracy
  ▪ Przedszkole i Szkoła Podstawowa Nr 9 dla uczniów
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu
     umiarkowanym i znacznym

  ▪ Oddział Rewalidacyjno-Wychowawczy
  ▪ Ośrodek (internat)
  ▪ Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka
  ▪ Autyzm
Polecamy:

▪ Powiat Nowotarski
▪ BIP - Powiat Nowotarski
▪ Urząd Miasta Nowy Targ

Projekty:

▪ Modernizacja kształcenia zawodowego
▪ Stworzenie nowoczesnej bazy techniczno-dydaktycznej
▪ Poprawa efektywności energetycznej
▪ Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu
▪ Centrum Kompetencji Zawodowych
Adres/Kontakt:

Zespół Placówek
Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych

34-400 Nowy Targ, ul. Jana Pawła II 85

Telefony:
↳ SOSW: 18 266 24 08, 18 266 24 09
↳ BURSA: 18 26 636 00, 512 984 110

e-mail: zpswo@nowotarski.edu.pl
           
           

Treści publikowane na stronie są własnością Placówki. Zabrania się kopiowania tekstów i zdjęć bez pozwolenia.

Copyright © 2006-2020 Kow@L. Powered by PHP-Fusion. Polityka cookies. Klauzula informacyjna RODO.