 |
| ,,Odkrywam siebie’’ – warsztaty, w których powinno s... |  |
|
|
Niezwykle atrakcyjne. Budzące wyobraźnię i ciekawość. Wyzwalające chęć działania i pracy nad sobą. Aktywizujące i rozwijające.
To tylko niektóre określenia z długiej listy, którymi można byłoby opisać warsztaty, w których uczestniczyli harcerze z 27 PDH NS ,,Śtuderoki” wspólnie z zaproszonymi przez siebie sympatykami drużyny.
Dziesięcioro młodych ludzi z naszej Placówki w dniach od 9 do 14 października 2017r. w OSW ZHP ,,Perkoz” na Mazurach nad uroczym jeziorem Pluszne ,,odkrywało siebie” podczas zajęć ,,Odkrywam siebie – grupowe zajęcia wspierające i rozwijające osoby niepełnosprawne” współfinansowanych ze środków PFRON, a realizowanych przez Wydział Nieprzetartego Szlaku GK ZHP.
Dziewczyny i chłopcy brali udział w zajęciach z komunikacji, dziennikarstwa, doradztwa zawodowego, wizażu, choreoterapii, etiud filmowych i autoprezentacji.
Na każdym z powyższych zajęć zdobywali nową wiedzę i doświadczania.
Na zajęciach z komunikacji odkryli, że każdy jest inną osobą, która ma swoje zainteresowania i marzenia. Ta różnorodność czyni ich interesującymi dla otoczenia. Namacalnym przedmiotem tych spotkań są malowane autoportrety oraz plakaty-gwiazdy opisujące obrazem poszczególnych autorów. Podczas realizacji doradztwa zawodowego nauczyli się wykorzystywać dary jesieni do stworzenia pięknych stroików dekorujących stoły oraz właściwego nakrywania do stołu w zależności od serwowanych potraw. Nietuzinkową pamiątką z tych zajęć, zabraną do domu, jest mazurski ,,las” zamknięty w słoiku, a w chwili obecnej inicjujący rozmowy nawiązujące do wspomnień z Mazur.
Dziennikarstwo i etiudy filmowe to dyscypliny kojarzone wyłącznie z telewizją i/lub radiem, raczej niedostępne dla szerszej grupy ludzi. Ale obecnie, w dobie aparatów i kamer cyfrowych, telefonów komórkowych, iphone’ów i smart fonów to dziedziny , którym każdy powinien stawić czoła. Udało się to beneficjentom warsztatów. Dzisiaj, po zakończeniu październikowej edycji nasza młodzież z łatwością zbuduje pytania i przeprowadzi wywiad oraz nakręci film na określony temat. Uczestnictwo w tych nietypowych lekcjach to nie tylko nabycie pewnej wiedzy, to również zdobycie doświadczenia aktorskiego i reżyserskiego, to zaistnienie przed i za kamerą, to przygotowanie do wyreżyserowania i zagrania we własnym filmie o sobie samym w codziennym życiu.
Ważnym elementem projektu był wizaż. Ciekawość udzielała się taka sama zarówno dziewczynkom jak i chłopcom. Prowadzący zajęcia szczególną uwagę zwrócił na istotę dbania o higienę osobistą w życiu codziennym oraz umiejętne dobieranie ubrań pod względem kolorystycznym.
Nie sposób nie wspomnieć o odkrywaniu siebie w trakcie choreoterapii czy autoprezentacji, gdzie uczestnicy dostrzegli siebie w nowej odsłonie. Przygotowywanie prac plastycznych przedstawiających siebie w przyszłości, ćwiczenie układów tanecznych z szarfami i bez, przedstawianie siebie przed dużą grupą osób, wykazywanie się współpracą przy wykonywaniu zadań pokazały młodym, że potrafią nie tylko zmierzyć się z zadaniem, ale i go wykonać.
Dodatkową atrakcją projektu był wyjazd do Olsztynka i Olsztyna. W Olsztyńskim Teatrze Lalek młodzież obejrzała niezwykle widowiskowy spektakl. ,,Czarodziejski koncert” rzeczywiście zaczarował wszystkich widzów. Aktorzy niewidoczni dla publiczności, przy pomocy ultrafioletowego światła i odpowiednio złożonych tkanin, opowiadali historie o radościach, smutkach i marzeniach człowieka. Następnie harcerze w Radiu Olsztyn poznali wszystkie stanowiska pracy, które współtworzą programy radiowe. Są to dziennikarze terenowi, dźwiękowcy, montażyści materiałów, w końcu prezenterzy radiowi. W Hucie Szkła natomiast zobaczyli w jaki sposób grudka roztopionego szkła przeistaczania się w przepiękne łabędzie i równie urocze wróbelki. Niespodzianką okazał się konkurs wiedzy na temat powstawania artystycznych wyrobów szklanych. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród uczestników. Chętnych do udzielania odpowiedzi było bardzo wielu. Jednym z nich był nasz Adam, który zdobył szklaną figurkę ptaszka. Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem skansenu. O czasach, które już minęły, w interesujący sposób opowiadała pani przewodnik.
Doświadczenie zdobyte podczas warsztatów zostało w pełni wykorzystane na uroczystym podsumowaniu projektu. To tutaj młodzi ludzie zaprezentowali owoce swojej sześciodniowej pracy. Są to pewność siebie, samodowartościowanie, otwarcie się na otoczenie, odwaga pokonująca nieśmiałość i strach, w końcu prawdziwy, szczery uśmiech na twarzy mówiący o nieopisanej słowami radości, zadowoleniu i szczęściu.
Harcerze z 27 Podhalańskiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku ,,Śtuderoki” serdecznie dziękują druhnie hm. Dorocie Nowak-Małek- koordynatorowi projektu i wszystkim prowadzącym zajęcia. Dziękują również drużynom uczestniczącym w tym projekcie za wspólnie spędzony czas.
Z harcerskim pozdrowieniem
CZUWAJ
27 PDH NS ŚTUDEROKI
|
Dodane przez marta_malec dnia 12.11.2017 13:26:40. Czytano: 1487. |
|
|
|
|
|
|