Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1
 

 
Jednostka organizacyjna
Powiatu Nowotarskiego
ZESPÓŁ PLACÓWEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZO OPIEKUŃCZYCH
W NOWYM TARGU

34-400 Nowy Targ, ul. Jana Pawła II 85
kontakt / telefon / e-mail / adres
Sky Tower, latarnik, krasnale….. czyli Cztery Pory Roku we Wrocł...Galeria zdjęć
      To była kolejna niesamowita wyprawa harcerzy 27 PDH NS Śtuderoki i ich przyjaciół. Tym razem azymut wyznaczył im południowo-zachodni kierunek Polski, Wrocław.
W dniach 05-10.03.2018r. wspólnie z drużynami m.in. z Torunia, Stemplewa, Zbylitowskiej Góry i Mielca mogli zapoznać się z życiem w aglomeracji wielkomiejskiej. Od pierwszej minuty tego wyjazdu uczyli się funkcjonowania w otaczającym ich świecie. Podróż na trasie Nowy Targ – Wrocław wymagała od każdego z nich współdziałania i odpowiedzialności za siebie i innych oraz za bezpieczeństwo. Przesiadka w Krakowie wiązała się bowiem z niesieniem pomocy przy dźwiganiu bagażu słabszemu koledze, ze wzmożoną koncentracją uwagi, aby nie zgubić się wśród podróżujących, ze sprawnym przemieszczeniem się do kolejnego środka transportu. Umiejętności nabyte podczas podróży przydały się w samym już Wrocławiu. Korzystając bowiem z tramwajów i autobusów komunikacji miejskiej bardzo sprawnie przemieszczali się pomiędzy wyznaczonymi na dany dzień atrakcjami turystycznymi dolnośląskiej stolicy. O zasadach prawidłowego poruszania się po drogach i przechodzenia przez jezdnię przypomniał w bardzo przejrzysty i obrazowy sposób Pan Policjant, zaproszony na spotkanie z młodzieżą rozpoczynającą swoją miejską przygodę. Dzięki uczestnictwu w projekcie młodzi ludzie gościli w ultranowoczesnym centrum wiedzy o wodzie – Hydropolis. To jedyny taki ośrodek w Polsce i jeden z kilku na świecie. Opowieści przewodnika oraz prezentacje multimedialne przeniosły słuchających w fascynujący świat. Harcerze opuszczali Hydropolis z przeświadczeniem o istocie wody w życiu każdego człowieka oraz o konieczności dbania o nią.
Kolejnym ważnym miejscem wyznaczonym na mapie była ikona miasta czyli Ogród Zoologiczny z wyjątkowym Afrykarium. Pomimo trwającej jeszcze zimowej aury, beneficjenci spędzili tam kilka godzin. Spacerując alejkami przyglądali się z zaciekawieniem zwierzętom przebywającym na wybiegach. Najwięcej jednak pozytywnych wrażeń wywarł na nich podwodny świat Afrykarium z niezliczoną ilością kolorowych ryb, roślin i ssaków. Iście letnich klimatów natomiast dostarczyła im wizyta w Motylarni. Wśród zapachu storczyków i przepołowionych pomarańczy wabiących do siebie motyle, można było zapomnieć o zimie i jej szarościach. Rynek to kolejne miejsce, do którego dotarły drużyny. To tam, korzystając z nowoczesnych technologii lub z tradycyjnych map, z umiejętności orientacji w terenie i z sokolego wzroku, ich członkowie zamienili się w poszukiwaczy słynnych maskotek miasta, krasnali. Zidentyfikowanych przez młodzież skrzatów nie sposób było zliczyć. Ale Rynek to nie tylko zabawa w odnajdywanie małych stworzeń odlanych z brązu. To także kolorowe kamienice, ratusz, najbardziej rozpoznawalny budynek miasta, kościół garnizonowy z ołtarzem poświęconym żołnierzom walczącym o wolną Polskę oraz stare Jatki z pomnikiem ,,Ku czci Zwierząt Rzeźnych”. W każdym z tych miejsc młodzież robiła sobie nawzajem zdjęcia , aby móc ponownie wracać do nich we wspomnieniach.
Wspólna analiza materiałów i map zdobytych w informacji turystycznej oraz stron internetowych zaowocowała wyjściem na Panoramę Racławicką. Opisy tego miejsca nie są w stanie odzwierciedlić tego czego można tam doświadczyć. Malowidło ,,Bitwa pod Racławicami” wkomponowane w przestrzeń z elementami 3D, wywarło ogromne wrażenie na oglądających. Z niezwykłą uwagą zostały wysłuchane i zapamiętane komentarze dotyczące tego czasu. Po spektaklu pojawiły się pytania historyczne, na które szukano odpowiedzi w Internecie. Dodatkową atrakcją projektu było podziwianie miasta z 49 piętra Sky Tower. Była to okazja do ponownego przypomnienia sobie miejsc, które zwiedzili harcerze, tym razem widzianych z perspektywy ptaka. Wyjazd windą oraz podejście do szyby na tej wysokości dla niektórych osób był wielkim wyzwaniem. Pokonanie strachu, lęku wysokości wymagało od nich niezwykłej determinacji, za którą należą im się olbrzymie brawa.
Ale nie tylko Wrocław był obiektem odkrywanym przez beneficjentów projektu. Swoje walory krajoznawcze zaprezentowała również Kotlina Kłodzka w a szczególności Złoty Stok. To tutaj, w czasie jednodniowej wycieczki w ten zakątek naszego kraju, zdobyli wiedzę na temat metod wydobywania złota w średniowiecznym Parku Techniki, którą ugruntowali i pogłębili dodatkowo podczas podróży w głąb ziemi w Kopalni Złota i Arsenu. Podczas pobytu nie mogło zabrakło oczywiście warsztatów manualnych, integracyjnych, sprawnościowych czy ruchowych. Wykonywane własnoręcznie pachnące mydełka czy butony według własnego pomysłu, przywiezione do domu, stały się miłymi prezentami a zajęcia w Forcie Przygody, strzelanie z łuku i broni pneumatycznej do celu oraz jazda na quadach, pozytywnymi przeżyciami z odrobiną adrenaliny.
Na zakończenie należy wspomnieć o miejscu zakwaterowania. Harcerze zamieszkali na Ostrowie Tumskim , najstarszej części Wrocławia leżącej nad Odrą. Z okien Domu Sióstr Szkolnych Notre Dame harcerze mogli podziwiać wspaniałe widoki m.in. na gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela czy Pałac Biskupi. Niezwykły klimat wyspy nabierał jeszcze mocniejszego wyrazu po zapadnięciu zmroku. Oświetlony lampami gazowymi zapalanymi co wieczór przez latarnika ubranego w pelerynę i kapelusz, roztaczał urokliwy nastrój.
W takiej to oto scenerii, w miejscu spotkania się dwóch światów: nowoczesnej, gwarnej i ruchliwej aglomeracji miejskiej z cichymi, historycznymi i urokliwymi zakątkami Ostrowa Tumskiego, młodzież poszerzyła swoją ogólną wiedzę, która to stała się bodźcem, motywacją do jej gruntownego zgłębiania, wzbogaciła swoje słownictwo, pokonała nieśmiałość i wewnętrzne lęki utrudniające relacje z innymi, stała się bardziej pewna siebie na co dzień, przez co łatwiej potrafi nawiązywać kontakty z rówieśnikami i dorosłymi, a wszystko to w jednym celu, aby z każdym dniem stawać się coraz bardziej samodzielnym.
Harcerze z 27 PDH NS Śtuderoki składają ogromne podziękowania druhnie Dorocie Kołakowskiej , koordynatorowi projektu, za fantastycznie zorganizowane warsztaty ,, Zima w aglomeracji miejskie”, w ramach projektu ,, 4 Pory Roku – ekologiczne zajęcia aktywizujące i rozwijające osoby niepełnosprawne”, z których wracają do rodzinnych stron wyposażeni w wiele umiejętności niezbędnych do prawidłowego i łatwiejszego funkcjonowania w rzeczywistości. Dziękują również wszystkim drużynom za wspólnie spędzony czas.
Dodane przez marta_malec dnia 03.04.2018 22:32:50. Czytano: 1885.
Zespół Placówek
Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych:


↳ Bursa Młodzieżowa

↳ Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1:
  ▪ Szkoła Podstawowa Nr 9 dla uczniów
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

  ▪ Branżowa Szkoła I stopnia Nr 5
  ▪ Szkoła Przysposabiająca do Pracy
  ▪ Przedszkole i Szkoła Podstawowa Nr 9 dla uczniów
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu
     umiarkowanym i znacznym

  ▪ Oddział Rewalidacyjno-Wychowawczy
  ▪ Ośrodek (internat)
  ▪ Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka
  ▪ Autyzm
Polecamy:

▪ Powiat Nowotarski
▪ BIP - Powiat Nowotarski
▪ Urząd Miasta Nowy Targ

Projekty:

▪ Modernizacja kształcenia zawodowego
▪ Stworzenie nowoczesnej bazy techniczno-dydaktycznej
▪ Poprawa efektywności energetycznej
▪ Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu
▪ Centrum Kompetencji Zawodowych
Adres/Kontakt:

Zespół Placówek
Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych

34-400 Nowy Targ, ul. Jana Pawła II 85

Telefony:
↳ SOSW: 18 266 24 08, 18 266 24 09
↳ BURSA: 18 26 636 00, 512 984 110

e-mail: zpswo@nowotarski.edu.pl
           
           

Treści publikowane na stronie są własnością Placówki. Zabrania się kopiowania tekstów i zdjęć bez pozwolenia.

Copyright © 2006-2020 Kow@L. Powered by PHP-Fusion. Polityka cookies. Klauzula informacyjna RODO.