 |
| Intensywnie i… interdyscyplinarnie w Krakowie |  |
|
|
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 w dniu 14 listopada wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Program przygotowany przez nauczycieli był bardzo bogaty, co sprawiło, że wycieczka trwała niemal 12 godzin, ale wszyscy dali radę… Wrócili tak pełni wrażeń, aż im się w głowach kręciło i już sami nie umieli powiedzieć, co im się najbardziej podobało. Ale po kolei: zaczęli globalnie - najpierw zawitali do Księży Salezjanów na Tynieckiej i w ramach zakończonego dopiero co Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego mieli wspaniałą okazję zobaczenia Wiosek Świata z 6 kontynentów, umieszczonych na terenie Parku Edukacji Globalnej. Mogli poznać jak żyją i mieszkają ich rówieśnicy w innych odległych krajach, jak buduje się igloo, co znaczy nazwa Eskimos, dlaczego kobiety w Peru noszą meloniki, gdzie budowane są domy na palach oraz dlaczego nie wolno w mongolskim namiocie stawać na progu… Bardzo dużo było tych informacji, ale były w tak ciekawy sposób prezentowane przez panią przewodnik, że wszyscy słuchali z otwartymi buziami i nie chcieli opuszczać żadnego „kontynentu”.
Kolejny punkt programu to warsztaty w Instytucie Dialogu w Centrum Jana Pawła II. Tematem przewodnim była oczywiście osoba Papieża Polaka, z racji zbliżającej się 100. rocznicy urodzin naszego Rodaka. Wszyscy zostali bardzo serdecznie przyjęci przez panią prowadzącą warsztaty, która po krótkim wprowadzeniu w temat, zaprezentowała film o jego wadowickich latach dzieciństwa i młodości. Potem grupa podzieliła się na połowę i jedni kolorowali obrazki z młodości przyszłego Papieża, a pozostali z entuzjazmem przystąpili do gry - też związanej z Wadowicami. Na koniec wszyscy, za pięknie wykonane prace, otrzymali pamiątkowe prezenty - bardzo użyteczne: odblask i bidon na wodę. Skoro byli w Centrum św. Jana Pawła II nie wypadało wręcz, by nie pokłonić się Wielkiemu Polakowi w świątyni. Tam mogli zobaczyć przepiękne mozaiki zaprojektowane przez O. Rupica, ale też zakrwawioną sutannę Papieża z dnia 13 maja 1981 r. Pokłonili się również i oddali hołd relikwiom Świętego oraz dowiedzieli się, co to są wota dziękczynne, których bardzo wiele było umieszczonych w kaplicy z relikwiarzem krwi Papieża.
No, a teraz na Wawel, bo w listopadzie jest niepowtarzalna szansa, by zwiedzić go za darmo! Pani przewodnik już czekała, zaczęli zwiedzanie nawet wcześniej, ale warto było. Choć zmęczenie dawało się we znaki, ciekawość brała górę, bo przecież tyle wspaniałości w królewskim Skarbcu i piękne zbroje rycerskie, i miecze, i armaty, i wreszcie królewskie komnaty, arrasy i te głowy w suficie…
Ostatnim punktem programu była wystawa w History Land, która pozwoliła poznać najważniejsze wydarzenia i miejsca z historii naszego państwa w oryginalnej formie – mianowicie wszystko było zbudowane z klocków Lego. Miejsce to zostało odwiedzone w związku ze 101. rocznicą odzyskania niepodległości. A było co oglądać i podziwiać… Bo oprócz setek tysięcy klocków przedstawiających w każdym detalu osadę w Biskupinie, bitwę pod Grunwaldem (12 200 figurek żołnierzy na koniach!), rynek krakowski z Sukiennicami i kościołem Mariackim, stocznię gdańską i wiele, wiele innych, uczniowie mogli też latać dronem wokół wieży klasztoru jasnogórskiego, zagrać na trąbce hejnał z wieży Mariackiej, a kierując sterem statku - zmieniać pogodę. Połączenie współczesnej technologii i klocków Lego zapewniło zwiedzającym maksimum wrażeń i doznań. |
Dodane przez rafal_plewa dnia 21.11.2019 11:24:24. Czytano: 1297. |
|
|
|
|
|
|