Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1
 

 
Jednostka organizacyjna
Powiatu Nowotarskiego
ZESPÓŁ PLACÓWEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZO OPIEKUŃCZYCH
W NOWYM TARGU

34-400 Nowy Targ, ul. Jana Pawła II 85
kontakt / telefon / e-mail / adres
Warsztaty na temat aktywnego poszukiwania pracyGaleria zdjęć
     Wczoraj uczniowie najstarszych klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5 działającej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym rozpoczęli warsztaty na temat aktywnego poszukiwania pracy. To część szerszego projektu, którego celem jest ułatwienie niepełnosprawnej młodzieży wejścia w dorosłość.


Co to jest NIP? Jaki inny dokument można przedstawić w Urzędzie Pracy, gdy z jakiegoś powodu nie mamy ze sobą dowodu osobistego? Jak wypełnić formularz, by zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna? W jaki sposób szukać pracy?

Z tymi i wieloma innymi zagadnieniami zetknęli się uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej działającej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym podczas wczorajszych warsztatów na temat aktywnego poszukiwania pracy. Zorganizował je Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Targu, z którym SOSW realizuje projekt "Specjalna - znaczy najlepsza". Zajęcia prowadziła Ewa Gołdyn. Opowiadała również o lokalnym rynku pracy oraz doradzała, w czym młodym osobom może pomóc Powiatowy Urząd Pracy.

- Skuteczne wejście na rynek pracy to trudny moment dla absolwentów szkoły. Obarczeni piętnem "specjalności", nie zawsze świadomi potencjału własnego, onieśmieleni dysfunkcją intelektualną czują się często gorsi od swoich pełnosprawnych rówieśników i mniej kompetentni dla potencjalnych pracodawców - zaznacza Beata Tarnowska, dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5.

Jak wyjaśnia, warsztaty na temat aktywnego poszukiwania pracy, to pierwszy krok na drodze do sukcesu zawodowego dla tej młodzieży. Mają one na celu dostarczenie praktycznej wiedzy niezbędnej do swobodnego poruszaniu się po lokalnym rynku zatrudnienia, a także poprawę zdolności komunikacyjnych, podwyższenie poziomu samooceny, poczucia kompetencji i pewności siebie oraz motywacji do poszukiwania pracy.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również kursy realizowane w ramach projektu "Specjalna - znaczy najlepsza", mające na celu wyposażenie uczniów w dodatkowe kwalifikacje i kompetencje. Młodzież - według swoich upodobań - mogła brać udział w kursach "Podstawy obsługi komputera, kas fiskalnych i urządzeń biurowych", kursie przygotowującym do egzaminu na prawo jazdy kategorii B. - Szczególnie ten drugi, będący rodzajem nagrody dla najlepszych uczniów szkoły, choć obciążony dużym poziomem stresu i niską zdawalnością przy tzw. "pierwszym podejściu" ogromnie motywuje do nauki i zdecydowanie zwiększa atrakcyjność szkoły w oczach młodzieży - wyjaśnia Beata Tarnowska.

Projekt "Specjalna - znaczy najlepsza" współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany jest w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 5 od początku lutego. Trwać będzie do końca stycznia 2011 roku. Wartość projektu wynosi około 360 tys. zł.

W ramach projektu zakupione zostały pomoce dydaktyczne do nauczania wszystkich przedmiotów objętych planem nauczania szkoły zawodowej: podręcz niki, lektury, mapy słowniki, encyklopedie, plansze, filmy edukacyjne, prezentacje multimedialne, itp. Kwota zakupu przekroczyła 40 tys. zł.

- Wzbogacenie bazy dydaktycznej szkoły w znaczący sposób ułatwiło organizację procesu nauczania. Stało się ono ciekawsze i przystępniejsze dla uczniów, którzy lubią pracować na "konkrecie" i dzięki niemu łatwiej przyswajają przekazywane przez nauczycieli treści - mówi Beata Tarnowska.

(AGN)


Dodane przez mirek_kowalski dnia 29.10.2009 09:09:17. Czytano: 1958.
Zespół Placówek
Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych:


↳ Bursa Młodzieżowa

↳ Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1:
  ▪ Szkoła Podstawowa Nr 9 dla uczniów
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

  ▪ Branżowa Szkoła I stopnia Nr 5
  ▪ Szkoła Przysposabiająca do Pracy
  ▪ Przedszkole i Szkoła Podstawowa Nr 9 dla uczniów
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu
     umiarkowanym i znacznym

  ▪ Oddział Rewalidacyjno-Wychowawczy
  ▪ Ośrodek (internat)
  ▪ Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka
  ▪ Autyzm
Polecamy:

▪ Powiat Nowotarski
▪ BIP - Powiat Nowotarski
▪ Urząd Miasta Nowy Targ

Projekty:

▪ Modernizacja kształcenia zawodowego
▪ Stworzenie nowoczesnej bazy techniczno-dydaktycznej
▪ Poprawa efektywności energetycznej
▪ Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu
▪ Centrum Kompetencji Zawodowych
Adres/Kontakt:

Zespół Placówek
Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych

34-400 Nowy Targ, ul. Jana Pawła II 85

Telefony:
↳ SOSW: 18 266 24 08, 18 266 24 09
↳ BURSA: 18 26 636 00, 512 984 110

e-mail: zpswo@nowotarski.edu.pl
           
           

Treści publikowane na stronie są własnością Placówki. Zabrania się kopiowania tekstów i zdjęć bez pozwolenia.

Copyright © 2006-2020 Kow@L. Powered by PHP-Fusion. Polityka cookies. Klauzula informacyjna RODO.