 |
| Wystawa pokonkursowa i spotkanie podsumowujące |  |
|
|
Powoli zbliża się termin zakończenia projektu „Specjalne potrzeby – większe możliwości”realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W minionym tygodniu odbyło w Szkole Podstawowej Nr 9-L pierwsze z serii 3 spotkań zaplanowanych jako podsumowanie działań w projekcie. Miało ono formę 2 wystaw, prezentujących niejako dorobek uczniów jako uczestników projektu w zakresie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych tj. Warsztatów plastycznych oraz Koła Przyrodniczo-Matematycznego MATEMATYCZAKI. Na jednej z wystaw można było obejrzeć ponad 100 fotografii wybranych z tysiąca, wykonanych przez uczniów w ramach konkursu fotograficznego „Przyroda regionu w obiektywie”. Konkurs ten trwał od maja ubiegłego roku (tak, by móc sfotografować 4 pory roku) i mogli w nim wziąć udział wszyscy uczniowie Szkoły – nie tylko uczestnicy zadania. Cele Konkursu wpisują się w cele Koła P-M: doskonalenie właściwego funkcjonowania w środowisku przyrodniczym w dobie cywilizacji technicznej, wyrabianie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, próba zatrzymania w kadrze tych szczególnych chwil, by móc ich pięknem podzielić się z innymi oraz wychowanie do postaw ekologicznych. Niemałe znaczenie ma tutaj też oferta aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego: poprzez propozycję turystyki górskiej i wypoczynku na łonie przyrody. Efekty pracy uczniów można było podziwiać na zaprezentowanych zdjęciach, które zostały umieszczone na specjalnie w tym celu wykonanych ekranach wystawienniczych, zakupionych ze środków projektu.
Należy dodać, że artystyczny i fachowy patronat nad Konkursem fotograficznym sprawował p. Tadeusz Śmiałkowski, nowotarski fotografik, autor wielu wystaw fotograficznych – zwłaszcza o tematyce górskiej. On też pomógł dokonać wyboru najlepszych prac.
Druga wystawa prezentowała efekty pracy uczniów (oczywiście - zaledwie cząstkę, bo spora ilość prac została u Organizatorów konkursów pozaszkolnych) – uczestników warsztatów plastycznych, które były realizowane 2 razy w miesiącu przez cały okres projektu. Odbywały się one cyklicznie w Placówce, były też organizowane w Galerii „Jatki”. Zajęcia były i są prowadzone przez profesjonalnych artystów-plastyków: panią Annę Dziubas i pana Leszka Pustówkę. W warsztatach uczestniczyło i nadal uczestniczy blisko 40% uczniów. Te Warsztaty to była i jest kolejna oferta kreatywnego spędzania czasu wolnego dla tych, którzy chcą rozwijać swoje talenty i zamiłowania plastyczne. Działania te w swym zamierzeniu były skierowane na sukces dziecka. I można – patrząc na tablicę z dyplomami – stwierdzić, że cel ten osiągnęły. Prace naszych uczniów były wysyłane na liczne konkursy pozaszkolne, gdzie nie ustępowały pola pracom dzieci ze szkół ogólnodostępnych. Powtarzające się nazwiska na dyplomach świadczą o tym, że w/w zajęcia pozwoliły wielu uczestnikom odkryć prawdziwy talent plastyczny, który warto rozwijać w przyszłości.
Zaproszonym gościom zostały przedstawione cele i działania w zakresie zarówno konkursu fotograficznego jak i warsztatów Plastycznych. Następnie ogłoszono wyniki konkursu oraz nazwiska tych, którzy otrzymali nagrody za systematyczną i pilną pracę podczas realizacji warsztatów plastycznych. Laureatom wręczono cenne nagrody.
W programie spotkania znalazł się też występ innych artystów. To ci, którzy w ramach projektu mieli okazję rozwijać swoje talenty muzyczne. Tworzą oni zespół „Wesołe Nutki” i zaprezentowali przed publicznością swój mini- recital. Zebrali gromkie brawa. Oby tak dalej…
|
Dodane przez rafal_plewa dnia 31.05.2011 08:08:27. Czytano: 1153. |
|
|
|
|
|
|