Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1
 

 
Jednostka organizacyjna
Powiatu Nowotarskiego
ZESPÓŁ PLACÓWEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZO OPIEKUŃCZYCH
W NOWYM TARGU

34-400 Nowy Targ, ul. Jana Pawła II 85
kontakt / telefon / e-mail / adres
"W kręgu polskich legend i baśni"Galeria zdjęć
     W dniu 1 czerwca 2012 roku zakończyła się tegoroczna edycja akcji edukacyjnej „Zaczarowani czytaniem”. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „W kręgu polskich legend i baśni” i trwała ponad 3 miesiące. Uczniowie poznawali najbardziej znane legendy i baśnie z różnych stron Polski. Była to jednocześnie okazja, by utrwalić sobie wiedzę historyczną oraz umiejętności pracy z mapą geograficzną Polski. „Sesje” czytelnicze ubogacane były także w rozmaite rekwizyty: a to bursztyny, a to sól z Wieliczki, a to latarnia morska czy wreszcie węgiel kamienny, kiedy czytane były legendy o Śląsku i kopalniach. Swoistym novum tegorocznej edycji byli goście zapraszani, by przeczytać dzieciom. Oprócz znanych im nauczycieli placówki, uczniowie spotkali się m.in. z p. komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, z panem policjantem, z hokeistami z nowotarskiego klubu sportowego, z p. pielęgniarką. Czytał też nasz duszpasterz, ks. Janusz Rzepa.
     Pomysł akcji wziął się z ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Cała Polska czyta dzieciom”. Warto głośno czytać dzieciom. Głośne czytanie to potężna stymulacja mózgu. Dzieci, którym przez wiele lat codziennie czytamy, same chętnie będą czytać. Dzieci, które czytają, mają większą wiedzę, podejmują lepsze decyzje, zwykle radzą sobie w życiu, w szkole i w późniejszej pracy lepiej, niż dzieci, którym nikt głośno nie czytał.
     Nie była to pierwsza taka akcja w naszej szkole. W poprzednich latach odbyło się kilka, m. in. sfinansowana przez PZU Życie – oddział w Krakowie pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom i my też”, Fundacja Kronenberga działająca przy CitiBank Handlowy sfinansowała akcję, której tematem przewodnim były książki Beaty Kołodziej. Przez ostatnie dwa lata akcja była jednym z zadań realizowanych w ramach projektu „Specjalne potrzeby – większe możliwości” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Każda edycja ma tzw. motyw przewodni. W roku 2010 uczniowie poznawali twórczość niezapomnianego Kornela Makuszyńskiego, a w ubiegłym roku dzieci śledziły pełne ciepła i humoru przygody bohaterów książek Ewy Stadtmüller.
     Przez trzy miesiące trwania akcji dwa razy w tygodniu po 20 minut były czytane dzieciom legendy i baśnie. Jednocześnie trwały przygotowania do 4 konkursów: plastycznego „Mój ulubiony bohater”, recytatorskiego, czytelniczego oraz do konkursu wiedzy o poznanych historiach i ich bohaterach. Uczniowie podczas zajęć indywidualnych z nauczycielami i terapeutami doskonalili umiejętności czytania, recytacji czy też wykonywali prace plastyczne. Nasz szkolny teatrzyk też nie próżnował - jak zawsze przy tej okazji przygotowywane było przedstawienie związane z tematyką akcji. W tym roku zrealizowano zabawny spektakl w oparciu o legendę o warszawskim Bazyliszku. W ostatnich dniach maja zostały przeprowadzone i zakończone wszystkie konkursy. Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas uroczystego podsumowania i finału akcji. W obecności zaproszonych gości, dyrekcji placówki oraz rodziców uczniów - laureatom konkursów zostały wręczone nagrody i dyplomy. Wszyscy zebrani mogli podziwiać nie tylko kolorowe i barwne prace plastyczne o tematyce poznanych legend, ale też piękne występy uczniów, którzy zaprezentowali swoje recytacje. Widać było radość i szczęście dzieci jak też dumne i zarazem wzruszone twarze ich rodziców. Wcześniej była okazja do zapoznania się z ideą naszej akcji edukacyjnej oraz etapami realizacji tegorocznej edycji. Nie mogło też zabraknąć premierowego przedstawienia „Bazyliszka” w wykonaniu szkolnego teatrzyku. Zabawne teksty oraz wspaniała gra aktorska rozbawiły widownię.
     Warto organizować takie akcje po to, aby zachęcać dzieci i ich rodziców do głośnego, codziennego czytania. W naszej Placówce od lat staramy się udowodnić, że czytanie jest alternatywną, ciekawą formą spędzania czasu wolnego, rozbudza aspiracje edukacyjne i podnosi motywację do nauki, jest także skuteczną i prostą metodą rewalidacji.

(Halina Sz.)



Dodane przez rafal_plewa dnia 05.06.2012 12:29:48. Czytano: 1070.
Zespół Placówek
Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych:


↳ Bursa Młodzieżowa

↳ Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1:
  ▪ Szkoła Podstawowa Nr 9 dla uczniów
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

  ▪ Branżowa Szkoła I stopnia Nr 5
  ▪ Szkoła Przysposabiająca do Pracy
  ▪ Przedszkole i Szkoła Podstawowa Nr 9 dla uczniów
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu
     umiarkowanym i znacznym

  ▪ Oddział Rewalidacyjno-Wychowawczy
  ▪ Ośrodek (internat)
  ▪ Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka
  ▪ Autyzm
Polecamy:

▪ Powiat Nowotarski
▪ BIP - Powiat Nowotarski
▪ Urząd Miasta Nowy Targ

Projekty:

▪ Modernizacja kształcenia zawodowego
▪ Stworzenie nowoczesnej bazy techniczno-dydaktycznej
▪ Poprawa efektywności energetycznej
▪ Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu
▪ Centrum Kompetencji Zawodowych
Adres/Kontakt:

Zespół Placówek
Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych

34-400 Nowy Targ, ul. Jana Pawła II 85

Telefony:
↳ SOSW: 18 266 24 08, 18 266 24 09
↳ BURSA: 18 26 636 00, 512 984 110

e-mail: zpswo@nowotarski.edu.pl
           
           

Treści publikowane na stronie są własnością Placówki. Zabrania się kopiowania tekstów i zdjęć bez pozwolenia.

Copyright © 2006-2020 Kow@L. Powered by PHP-Fusion. Polityka cookies. Klauzula informacyjna RODO.