 |
Tradycyjnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Nowym Targu zaprosił na noworoczne spotkanie wszystkich przyjaciół. W gościnne progi ośrodka przybyło kilkadziesiąt osób. Były lokalne władze, przedstawiciele instytucji oświatowych, i wielu organizacji zaprzyjaźnionych z ośrodkiem, sponsorzy.
Spotkanie było okazją do podsumowania działalności Ośrodka w minionym roku. Mieści się tu szkoła podstawowa, gimnazjum, oraz zasadnicza szkoła zawodowa. Obejmuje kształceniem dzieci i młodzież niepełnosprawne intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym.
SOSW w 2008 roku prowadził terapię przez sztukę we współpracy z Galerią "Jatki", edukację ekologiczną wspólnie z Nadleśnictwem Nowy Targ, edukację prozdrowotną, razem z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. - Podjęliśmy również starania o wprowadzenie do oferty edukacyjnej dwuletniego uzupełniającego liceum ogólnokształcącego dla absolwentów szkoły zawodowej oraz zawodu fryzjer w szkole zawodowej - mówi dyrektor SOSW Tadeusz Kalata.
Uczniowie ośrodka znaleźli się w finałach ogólnopolskich konkursów plastycznych "Witaj, gwiazdko złota", "Zdobywamy Mount Everest", "Jan Wnęk - życie i twórczość". SOSW kontynuował współpracę z placówkami kształcenia specjalnego z Węgier i Słowacji, a także z Zespołem Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie.
W grudniu 2008 powołane zostało Stowarzyszenie "Damy Radę", którego celem jest wsparcie działalności SOSW poprzez m.in. pozyskiwanie środków pozabudżetowych.
Dzięki pozyskaniu środków z Polskiego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wymienione zostały szkolne sanitariaty dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Za pośrednictwem powiatu nowotarskiego jako wnioskodawcy, SOSW przystąpił do programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt "Specjalna - znaczy najlepsza" zakładający podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, o wartości 366 tys. zł, otrzymał dofinansowanie i będzie realizowany przez 2 lata. Z kolei projekt międzynarodowej wymiany młodzieży "Ciągniemy za jeden koniec" zgłoszony za pośrednictwem Fundacji na rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW, zyskał akcept.cję Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Po raz kolejny placówka uczestniczyła w realizacji programu na rzecz społeczności romskiej.
- Państwa wymagania wobec organu zarządzającego - starostwa powiatowego - są duże, ale wobec siebie samych również. Wasza praca wymaga wiele serca i zaangażowania. Gratuluję dokonań. W naszych planach ośrodek ma szczególne względy - mówił starosta Krzysztof Faber, który zapewnił, iż w tym roku starostwo sfinansuje wymianę stolarki okiennej w ośrodku, nawet jeśli nie otrzyma dotacji na ten cel.
(AGN)

|
|
|
|
|
|