 |
W dniach 29.09-02.10.2014roku uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej wzięli udział w wymianie międzyszkolnej z Zespołem Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku Kamiennej. Celem współpracy między szkołami była integracja młodzieży z obu Placówek oraz poznanie historii, atrakcji turystycznych ziemi świętokrzyskiej oraz promocja ziemi podhalańskiej.
W ciągu czterech dni pobytu nasi uczniowie zwiedzili:
- Pałac Odrowążów z XVI w. i Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego w Chlewiskach. Obiekt obejmuje zespół wielkopiecowy wybudowany przez Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne w latach 1882-1892, w którego skład wchodzi wielki piec oraz wystawy czasowe: „Najbardziej popularne samochody i motocykle XX w”, „ Wystawa maszyn do obróbki metalu”, ”Wystawa maszyn do szycia”.
- Jaskinię Raj- jeden z piękniejszych w Polsce rezerwatów przyrody nieożywionej i pierwsze Centrum Neandertalczyka -wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki.
- Bazylikę mniejszą pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – sanktuarium znajdujące się na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) w Górach Świętokrzyskich, najstarsze polskie sanktuarium, oraz Kryptę grobową Jeremiego Wiśniowieckiego.
- Bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Geopark Kadzielnia -rezerwat geologiczny „Kadzielnia”, w którym odkryto podlegające dziś ochronie liczne skamieniałości: korali, głowonogów i ramienionogów. Można tam podziwiać leje, zagłębienia, kominy krasowe. Poznaliśmy również historię stadionu miejskiego zwanego „Kolporter Arena” – stadion piłkarski będący obiektem klubu ” Korony Kielce”. Stadion określany jest także nazwą Arena Kielc. Spacerowaliśmy również główną ulicą miasta-ulicą Sienkiewicza, głównym deptakiem Kielc.
- Bazylika Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej – sanktuarium w którym znajduje się kopia Ostrej Bramy w Wilnie. Sanktuarium powstało z tęsknoty serc ludzi pochodzących z Kresów.
- Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni gdzie na ponad 70-hektarowym obszarze, zgromadzono najcenniejsze zabytki XVIII/XIX-wiecznego budownictwa drewnianego z terenu Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. Zagrody wiejskie, obiekty małomiasteczkowe, dwór, budynki folwarczne, zabytki przemysłu wiejskiego, obiekty sakralne.
Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie– muzeum specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych. Jedno z trzech w Europie o tak bogatych zbiorach.
- Muzeum Orła Białego- zbiory muzealne są postrzegane jako drugie co do wielkości miejsce w kraju, po Muzeum Wojska Polskiego, gdzie zgromadzono tyle sprzętu bojowego. Nasze dzieci miały również możliwość przejazdu transporterem opancerzonym.
Uczestniczyliśmy również we wspólnym grilu i dyskotece zorganizowanych przez młodzież z okazji Dnia Chłopaka. Zwiedziliśmy szkołę i uczestniczyliśmy w lekcji z ceramiki. Wyjazd zaliczamy do bardzo udanych i mamy nadzieję na dalszą współpracę.
Opiekunami byli Beata Zuch i Piotr Piecyk.
|
Dodane przez rafal_plewa dnia 03.11.2014 13:46:09. Czytano: 1448. |
|
|
|
|
|
|