Palenie papierosów przypomina rosyjską ruletkę: nikt z biorących udział w grze nie jest bezpieczny, zawsze ktoś musi zginąć... W Polsce wśród „przegrywających" młodych mężczyzn co drugi jest ofiarą palenia papierosów.
W dymie papierosowym znajduje się około 4000 związków chemicznych, z czego 40 o bezspornie udowodnionym działaniu rakotwórczym, nie mówiąc o substancjach toksycznych, drażniących, czy mutogennych. Niektóre z nich stosowane są w produkcji zmywaczy do paznokci, farb, lakierów.
Palenie papierosów przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym wywołuje jeszcze większe szkody niż palenie przez dorosłych. Porównując świadectwa szkolne w Niemczech, Szwajcarii. USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach badacze stwierdzili, że uczniowie palący mają o 25% gorsze wyniki w nauce. Na odrabianie zadań potrzebują więcej czasu, gorzej uczą się na pamięć, w badaniach testowych popełniają więcej błędów. Dzieci palące papierosy mają niższy wzrost, mniejszą wagę ciała, mniejszy obwód klatki piersiowej. Osiągają gorsze wyniki w sporcie: w biegach, marszu i pływaniu.
Profilaktyka antynikotynowa jest jednym z zadań ujętych w programie profilaktycznym szkoły. W minionych miesiącach w Publicznym Gimnazjum odbyły się warsztaty, mające na celu promocję zdrowego stylu życia i wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia racjonalnych wyborów związanych z paleniem papierosów. Organizatorami warsztatów były p. D. Kowalczyk, p. B. Dudek, p. A. Faliszewska.
Główne grupy chorób odtytoniowych to: nowotwory płuc, gardła, krtani, trzustki, pęcherza moczowego, choroby układu krążenia – udar, choroba wieńcowa, miażdżyca, zawał, choroby płuc.
20 sztuk wypalonych dziennie papierosów skraca życie o około 5 lat,
40 sztuk dziennie - o 8 lat,
każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty!!!
|