 |
Akcja edukacyjna przeprowadzana w Szkole Podstawowej nr 9-L co roku w miesiącach wiosennych to już nasza tradycja. W tym roku szkolnym nasze działania rozpoczęły się już w lutym od czytania legend związanych z pięknym i bardzo malowniczym Szlakiem Orlich Gniazd, ciągnącym się wzdłuż Jury Krakowsko-Częstochowskiej – od Krakowa po Częstochowę. Punkty na tym szlaku wyznaczane są przez 17 zamków warownych, budowanych w czasach Kazimierza Wielkiego w celu ochrony granic państwa polskiego. Wiele z tych zamków nadal zachwyca swoją świetnością i zachęca do zwiedzania wciąz licznych tam turystów, jak chociażby zamek w Pieskowej Skale czy Boblicach, ale też wiele z nich dzisiaj już to ruiny, noszace w sobie jedynie „wspomnienie“ dawnej świetności, jak zamek w Mirowie czy Ogrodzieńcu.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchają o dawnych dziejach, rycerzach w lśniących zbrojach, nieszczęśliwie zakochanych kasztelankach, skarbach tkwiących w podziemiach zamków, a pilnowanych przez zaklętych w ciele groźnych zwierząt dawnych okrutnych właścieli warowni, o duchach nawiedzających stare podziemia… Swoją zdobytą w ten sposób wiedzę będą mogli wykorzystać w czterech konkursach: plastycznym, recytatorskim, czytelniczym oraz konkursie wiedzy. Najlepsze prace plastyczne, jak i najlepsze drużyny w konkursie wiedzy zostaną nagrodzone podczas wielkiego finału, który odbędzie się 19 czerwca. Podczas tego finału gościć będziemy znaną nam dobrze wszystkim autorkę legend i baśni oraz licznych wierszy i opowiadań dla dzieci, panią Ewę Stadtmuller, która już kiedyś odwiedziła naszą Placówkę i zachwyciła nas wszystkich swoim wystąpieniem. Wtedy też szkolny teatrzyk „Dziewięć i pół“ zaprezentuje przygotowywane przez siebie przedstawienie. Wcześniej, w maju, w trakcie dwudniowej wycieczki do Krakowa i Ojcowa, weźmiemy udział w lekcjach edukacyjnych na Wawelu oraz na zamku w Pieskowej Skale, obejrzymy Grotę Łokietka, Igłę Deotymy i Maczugę Herkulesa. W Teatrze Ludowym w Krakowie obejrzymy spektakl „Krakowskie abecadło“. Mamy tylko nadzieję, że w czasie noclegu w Ośrodku Wypoczynkowym w Korzkwi, położonym oczywiście na Szlaku Orlich Gniazd, nie nawiedzą nas żadne pradawne duchy…
Te liczne atrakcje oraz cenne nagrody dla laureatów konkursów możliwe są dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „KULTURA DOSTĘPNA“ oraz dzięki naszej Fundacji.
Pomysł akcji wziął się z ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Cała Polska czyta dzieciom”. Według ekspertów głośne czytanie to potężna stymulacja mózgu. Dzieci, którym przez wiele lat codziennie czytamy, same chętnie będą czytać. Dzieci, które czytają, mają większą wiedzę, podejmują lepsze decyzje, zwykle radzą sobie w życiu, w szkole i w późniejszej pracy lepiej, niż dzieci, którym nikt głośno nie czytał.
Wierzymy, że warto organizować takie akcje po to, aby zachęcać dzieci i ich rodziców do głośnego, codziennego czytania. W naszej Placówce od lat udowadniamy, że czytanie jest alternatywną, ciekawą formą spędzania czasu wolnego, rozbudza aspiracje edukacyjne i podnosi motywację do nauki. Jest także skuteczną i prostą metodą rewalidacji.
|
Dodane przez rafal_plewa dnia 25.05.2017 11:39:47. Czytano: 1336. |
|
|
|
|
|
|