Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1
 

 
Jednostka organizacyjna
Powiatu Nowotarskiego
ZESPÓŁ PLACÓWEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZO OPIEKUŃCZYCH
W NOWYM TARGU

34-400 Nowy Targ, ul. Jana Pawła II 85
kontakt / telefon / e-mail / adres
Wakacyjnych wspomnień czar...Galeria zdjęć 
     Rok szkolny 2010/2011 rozkręcił się na dobre a i kalendarzowa jesień już przekroczyła nasz próg – z tym większym sentymentem wracamy do wakacyjnych wspomnień. Szczególnie mają co wspominać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9-L, którzy jako uczestnicy projektu POKL „Specjalne potrzeby – większe możliwości” dwa tygodnie wakacji spędzili nad morzem. Wyjazd był zorganizowany pod hasłem „Górale nad Bałtyk – po zdrowie i siły”. Był on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
     I tak oto rankiem 26 lipca górale z SP nr 9-L w liczbie 45 osób zawitali do małej miejscowości nadmorskiej Sianożęty. Miejscem pobytu był Ośrodek Wczasowy „Neptun”, położony tuż przy plaży. Program wyjazdu był bardzo urozmaicony i bogaty w liczne atrakcje. W jego realizacji nie przeszkodził fakt, że Sianożęty to maleńka miejscowość wczasowa. Podobnie - tak często kapryśna pogoda nad Bałtykiem nie była w stanie zepsuć uczestnikom humoru i dobrego samopoczucia. Oprócz plażowania i kąpieli w morzu; oprócz wielu kilometrów spacerów brzegiem Bałtyku i nadmorską promenadą; oprócz prawie codziennych rozgrywek sportowych na boiskach Ośrodka - uczestnicy wyjazdu brali udział w bliższych i dalszych wycieczkach autokarowych oraz w eskapadach rowerowych po najbliższej okolicy. Byli w Międzyzdrojach – spacerowali Aleją Gwiazd oraz byli na molo, podziwiali nowoczesny Hotel Amber Baltic, a następnie zmęczeni odpoczywali w eleganckim lokalu, posilając się pysznym deserem lodowym z owocami. Po drodze zwiedzili ruiny kościółka w Trzęsaczu, rezerwat żubrów w Wolińskim Parku Narodowym oraz słynny klif na Wybrzeżu Zachodnim. Na rowerach dotarli aż na lotnisko wojskowe w Bagiczu, odwiedzili też Kołobrzeg, zwiedzali najstarsze dęby w Polsce itd…itd… Płynęli pirackim statkiem „Viking” oraz… lecieli samolotem (!), żeby z lotu ptaka zobaczyć wybrzeże Bałtyku. Odwiedzili „Dziki Zachód”, gdzie przeżyli mnóstwo przygód. Uczyli się m.in. tańczyć w rytm muzyki country i indiańskiej, mieli okazję przejechać się konno, bryczką a także na… wielbłądzie, strzelać z łuku, ujeżdżać bawoły, a nawet „zasmakować” hazardu w loterii fantowej. Kto miał ochotę, mógł sobie zażyczyć fotografię własnej osoby, którą umieszczano na jednodolarowym banknocie.
     Z kolei w Kołobrzegu złożyli wizytę prawdziwym piratom w Trytonie, którzy „twardą ręką i ciętym słowem” uczyli ich pirackiego rzemiosła i żeglarskich piosenek. Śmiechu i zabawy było co niemiara. Podobnie zabawa była wspaniała podczas koncertu, na który wybrali się do kołobrzeskiego amfiteatru. Występował sam Don Vasyl ze swoim romskim zespołem. Wspaniałe tańce i cygańska muzyka nie pozwoliły nikomu usiedzieć na miejscu. I nasz dzieciaki też tańczyły – najpierw na widowni, a potem pognali w tanecznym korowodzie aż pod scenę.
     W niedzielne popołudnie miejscowa ciuchcia zawiozła wszystkich do Gąsek. Tam poznali historię nadmorskich latarni oraz miejsca, gdzie są największe latarnie na polskim wybrzeżu. Następnie wdrapali się po kilkuset schodach, by zwiedzić Latarnię w Gąskach oraz zobaczyć okolicę z taaaaakiej wysokości. Strach było patrzeć, niektórzy bali się nawet podejść do barierki.
     Nie można również zapomnieć o wyprawie do Skansenu Chleba, gdzie podczas zajęć edukacyjnych dzieciaki mogły poznać nie tylko poszczególne etapy pieczenia chleba i używane do tego narzędzia, ale też same miały możliwość „upieczenia” swojego własnego chleba z ciasta, któremu nadawały przeróżne kształty. Dzięki temu, po upieczeniu nie było problemu z rozpoznaniem, który wypiek do kogo należy. Trzeba przyznać, że te samodzielne wypieki bardzo smakowały. A kto nie dojadł, zawsze mógł potem poczęstować nadmorskie mewy. Im bardzo to odpowiadało, bo swoją wdzięczność wyrażały głośnymi okrzykami.
     Dni upływały szybko – wypełnione po brzegi różnymi zajęciami: a to wyprawa do po świetną zabawę do Wesołego Miasteczka; a to krótki przystanek w „Słodkiej Zatoce”, gdzie serwowano chyba z 40 smaków lodów oraz pyszne gofry; a to degustacja kulinarnego przysmaku nad morzem – tj. smażonej rybki. Było też ognisko z pieczeniem kiełbasek, była dyskoteka integracyjna z uczestnikami innych kolonii. Były też - co drugi dzień - zabiegi rehabilitacyjne w postaci inhalacji jodowo-solankowych. Słowa znanej piosenki mówią, że w „w czasie deszczu dzieci się nudzą”. To nieprawda, bo gdy padał deszcz, to było wspólne śpiewanie, zajęcia plastyczne, zawody sportowe i zabawy integracyjne na sali gimnastycznej. Była też wizyta w kinie na filmie „Shrek 3”. Dzieciaki samodzielnie przygotowały sobie pamiątki z wakacji – wykorzystując do tego „skarby” w postaci nadmorskiego piasku, muszelek, kamieni i innych dostępnych okazów. Poza tym wszystkie wydarzenia, chwile i miejsca były skwapliwie „utrwalane” na zdjęciach samodzielnie wykonywanych przez uczestników pod okiem pań. Wśród fotografii nie zabrakło pięknych ujęć zachodu słońca w kilkuset odsłonach. Z kolei chłopcy z II grupy znaleźli inny sposób zatrzymania tego czasu – tworzyli kronikę wyjazdu w rysunkach, wklejali do niej różne pamiątki (bilety wstępu, foldery itp.) i tak uczynili te przeżycia nieśmiertelnymi.
     Na koniec pobytu nie obyło się bez Neptunalii. W obecności króla morskich odmętów, Neptuna i jego małżonki - wszyscy uczestnicy zwycięsko przeszli ciężkie próby i przyjęli chrzest morski oraz zostali pasowani na wilków morskich. Już im nie straszny największy sztorm…
     Górale nad Bałtykiem spisali się na medal. Nikt nie chorował, nie marudził, nie płakał, no i specjalnie nikt nie rozrabiał (za bardzo!). Apetyt też dopisywał. Dziś wszyscy z nostalgią wspominają tamte chwile, oglądają fotografie i… co więcej – chcą znowu jechać nad morze i pytają, kiedy wybierzemy się - może tym razem na zieloną szkołę? Czas pokaże…

Dodane przez rafal_plewa dnia 28.09.2010 08:06:34. Czytano: 1356.
Zespół Placówek
Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych:


↳ Bursa Młodzieżowa

↳ Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1:
  ▪ Szkoła Podstawowa Nr 9 dla uczniów
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

  ▪ Branżowa Szkoła I stopnia Nr 5
  ▪ Szkoła Przysposabiająca do Pracy
  ▪ Przedszkole i Szkoła Podstawowa Nr 9 dla uczniów
     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu
     umiarkowanym i znacznym

  ▪ Oddział Rewalidacyjno-Wychowawczy
  ▪ Ośrodek (internat)
  ▪ Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka
  ▪ Autyzm
Polecamy:

▪ Powiat Nowotarski
▪ BIP - Powiat Nowotarski
▪ Urząd Miasta Nowy Targ

Projekty:

▪ Modernizacja kształcenia zawodowego
▪ Stworzenie nowoczesnej bazy techniczno-dydaktycznej
▪ Poprawa efektywności energetycznej
▪ Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu
▪ Centrum Kompetencji Zawodowych
Adres/Kontakt:

Zespół Placówek
Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych

34-400 Nowy Targ, ul. Jana Pawła II 85

Telefony:
↳ SOSW: 18 266 24 08, 18 266 24 09
↳ BURSA: 18 26 636 00, 512 984 110

e-mail: zpswo@nowotarski.edu.pl
           
           

Treści publikowane na stronie są własnością Placówki. Zabrania się kopiowania tekstów i zdjęć bez pozwolenia.

Copyright © 2006-2020 Kow@L. Powered by PHP-Fusion. Polityka cookies. Klauzula informacyjna RODO.